Frivillighet och likviditet i ägandet. Komplexa governancefrågor med FBN, PwC och Vinge
Vissa frågor har inget självklart rätt svar. De rymmer många sätt att tänka, och det viktiga är att få perspektiven belysta – så att ni själva kan avgöra vad som blir bäst just för er familj och ert företag.
Därför inleder vi nu, tillsammans med våra vänner på Vinge och PwC, en samtalsserie kring några av de mer komplexa governance- och styrningsfrågorna. Här drar vi nytta av varandras olika erfarenheter och perspektiv, och lär av och med varandra i ett tryggt och konfidentiellt rum.
Vid denna workshop samtalar vi om hur vi skapar frivillighet och likviditet i ägandet. Vilka mekanismer för in- och utlösen använder vi? Inte minst vilka principer vi grundar värdering av aktier på.
Och hur balanserar vi mellan att de som driver det vidare kan göra nödvändiga investeringar och att de som lämnar får en marknadsmässig värdering, speciellt om vi inte klarar både och?
Är det möjligt att gå in och ut ur ägandet, eller ska alla ”tvingas” att stanna kvar? Vad får det för konsekvenser? Hur motiverar vi de bästa att förvalta våra gemensamma tillgångar? Och hur ser vi på att finansiera familjemedlemmar som vill göra annat? Vill vi, bör vi och i så fall hur?
Tillsammans med varandra och med ämneskunniga representanter från Vinge och PwC fördjupar vi samtalet kring dessa frågor.
Vi börjar med gemensam lunch och ägnar eftermiddagen åt de här frågeställningarna.
Varmt välkomna!
Avgiftsfritt och anmälan är bindande.
Datum
Onsdagen den 9 december kl 12 - 17
Plats
Stockholm centralt

